Star Of Bosphorus Datacenter

Proje Künye: Sismik İzolatörlü 45.000 m² veri merkezi
proje, dizayn ve inşaatı
Proje Yeri: Eski Ankara Asfaltı, Hidayet Sk. No:1 Tuzla / İstanbul
Kontrat Kapsamı İşler: Anahtar teslim tasarım, inşaat, test & devreye alma
İnşaat Alanı: 45.000 m²

Türkiye' de Uptime Enstitüsü Tier III tasarım & tesis sertifikasına sahip ilk “operatör bağımsız” ticari veri merkezi olacak olan 45.000 m² alana sahip Star of Bosphorus Veri Merkezi, 16 MW toplam güce sahip olacak ve yaklaşık 5.000 m²’lik beyaz alanda 2.000’in üzerinde standart kabinetin işletimini gerçekleştirecektir. Uptime Enstitüsü’nün Tier III tesis sertifikası, veri merkezi altyapısında benzersiz bir servis düzeyinin sağlanacağını garanti etmektedir.

Deprem riskini azaltmaya yönelik olarak tasarlanan veri merkezi, ülkenin en yüksek derecede fiziksel korumalı sunucu/donanım barındırma tesisi olma özelliğine sahiptir. Koruma seviyesi, komple sismik izolasyon, binanın mimarisi, veri merkezi altyapısının genel tasarımı ve tesisin yerleşimi ile sağlanmaktadır.

Veri merkezi, dört adet Veri Merkezi Modülü (DCM) ile ölçeklenebilir bir tasarıma sahiptir. Her Veri Merkezi Modülü, güç, soğutma, yangın önleme ve fiziki güvenlik sistemleri ile kendi altyapısına sahip olacak olup Veri Merkezi Modülleri, iki ayrı bina oluşturmak için eşleştirilecektir. Tesiste, kendi BT personelini sistemlerine yakın şekilde konumlandırmak isteyen müşteriler için gerekli olan ofis alanı sağlanacaktır. Telekom operatörleri, güvenilir veri bağlantısı için MMR “meet-me room” alanlarını kullanma olanağına sahip olacaktır.

Kompleks BT iş süreçlerine sahip işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için planlı çalışmaların yanı sıra özel kontroller için merkezi ile bağlantılı tesisler ve veri alanları (data hall) fiziksel olarak ayrı konumlandırılacak ve veri merkezinde tesislere erişimi yönetmek için çift faktörlü kimlik doğrulama ve biyometrik kontroller uygulanacaktır.

Türk gayrimenkul sektörünün en prestijli yarışma platformu Sign of the City Awards SotCA 2019 "En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı" (Devam Eden) kategorisinde birincilik ödülüne Çelik İnşaat - Star Of Bosphorus Data Center projesi layık görüldü.

Star of Bosphorus Veri Merkezi, güvenilirlik ve kesintisiz çalışma süresini birincil önceliği yapan kurumsal müşteriler için eşsiz bir tesis yapısının yanında; sahip olduğu teknoloji ve uluslararası sertifikasyonlarıyla Türkiye'nin en gelişmiş veri merkezidir.

Türkiye‘nin en güvenli, ‘’operatör bağımsız’’ ve Uptime Institute Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip veri merkezi Star of Bosphorus, 16 MW toplam gücü ile yaklaşık 45.000 m2 kapalı alanda konumlanmıştır. 5.000 m2 beyaz alanda 2.000’in üzerinde standart kabinetin işletimini gerçekleştirme kapasitesine sahip veri merkezi, tasarım ve tesis yetkinlikleri ile benzersiz bir servis düzeyini garanti etmektedir.

Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı deprem riskini azaltmaya yönelik olarak tasarlanmış yapısal sismik izolasyonu ile kesintisiz çalışma ve yüksek standartlarda veri güvenliği sunmaktadır.

İstanbul Anadolu Yakasında Tuzla ilçesinde konumlanan Star of Bosphorus, güç dağıtımından soğutmasına kadar esneklik ve ölçeklenebilirlik ihtiyacına cevap vermek üzere tasarlanmıştır.

 • Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasyonları
 • LEED sertifikasyonu
 • Sismik izolasyonlu yapı teknolojisi
 • Operatör bağımsız bir veri merkezi olarak, müşterilerin istediği operatörden hizmet alma esnekliği ve bir operatör hizmetinin kesilmesi halinde yedeklenebilen bağlantı olanağı
 • İki ayrı binada 4 veri merkezi modülü, her bir veri merkezi modülünde 2 veri holü ile ölçeklenebilir tasarım
 • 16 MW toplam elektrik gücü
 • Toplam 5.000 m2’lik beyaz alanda 2.000’in üzerinde standart kabinet işletimi
 • Kabinet başına ortalama 5 kW güç veya “beyaz alan” için m2 başına 2 kW güç rezervi
 • İki adet harici güç beslemesi
 • 2N yedekli güç sistemi
 • N+1 yedekli soğutma sistemi
 • Harici elektrik kesintileri sırasında sürekli operasyon için asgari 72 saatlik yakıt depolama
 • Otomatik, gazlı yangın söndürme sistemi
 • Bina ve veri hollerinde 7/24 video gözetimi
 • 7/24 güvenlik
 • 7/24 veri merkezi altyapı izlemesi
 • Giriş çıkışlarda çift faktörlü kimlik doğrulama ve biyometrik kontroller
 • Kendi BT personelini sistemlerine yakın konumlandırmak isteyen şirketler için gerekli ofis alanı
İstanbul, binlerce yıllık sismik geçmişine bakıldığı zaman önemli bir deprem bölgesinde bulunuyor. Bu nedenle İstanbul’da kurulacak bir veri merkezinde muhtemel bir deprem sırasında sismik izolasyon sistemiyle operasyonel sürekliliği sağlamak ve ekipman yatırımını korumak büyük önem taşıyor.

Dünyada kabul görmüş FEMA standartları doğrultusunda, son ikibinbeşyüz yıl içindeki sismik olayların korelasyonu dikkate alınarak depremde operasyonun devamlılığını sağlamak üzere tasarlanan Star of Bosphorus ile Türkiye’de bu alanda bir ilke imza atıldı. Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı deprem riskini azaltmaya yönelik olarak tasarlanmış yapısal sismik izolasyonu ile Star of Bosphorus, depreme karşı binanın tamamının korunmasını sağlayacak ve deprem sırasında yaşanacak kesintileri ortadan kaldıracak.

Star of Bosphorus, bir veri merkezi için tüm gereklilikler dikkate alınarak projelendirildi ve inşa edildi. Yalnızca veri merkezi binası olarak hizmet sunmak amacıyla; ekipmanlar, beyaz alanlar, genel kullanım alanları, giriş-çıkış için en efektif yerleşim planı düşünülerek inşa edilmiş, her türlü ağırlık yüklemesine uygun tek katlı yapıdan oluşuyor.

Şirketler için en değerli varlıkları olan verilerini ve iş sürekliliğini emanet ettikleri veri merkezinin sağladığı güvenlik standartları ve yasal uyumluluk, dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.

Star of Bosphorus, tüm ekipman, ekip ve çevre güvenliğini sağlayan sistemlere sahip bir veri merkezi olma niteliği taşıyor. Soğutma ekipmanları, jeneratör, yakıt tankları ve erişim sağlayıcı ekipmanların güvenli yerleşimi; otopark, yükleme rampaları, bina girişleri dâhil tüm ortak kullanım alanlarında 7/24 video izleme ve otomatik, gazlı yangın söndürme sistemiyle Star of Bosphorus üst seviyede güvenlik sağlıyor.

Veri merkezi 100 yıldır sel felaketi yaşanmamış, fay hattı üzerinde olmayan, erozyon riski taşımayan, baraj ya da büyük su deposuna yakın olmayan, bir deprem sırasında yıkılma riski olan yüksek binalardan, kimyasal tehlikesi olan tesis ve binalardan uzak, güvenli bir arazide yer alıyor. Yüksek suç oranı olmayan, tehlike oluşturabilecek askeri tesis, havaalanı, nükleer tesis, yabancı elçilikler gibi tesislerden en az 1 km. uzaklıkta konumlanıyor.

Müşterilerimizin BT ekipmanlarının fiziksel güvenliği bizim önceliğimizdir. En sofistike BT iş süreçlerine sahip işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için planlı çalışmaların yanı sıra özel kontrollerin değerini biliyoruz. Bu nedenle veri merkezi ile bağlantılı tesisler ve veri alanları (data hall) fiziksel olarak ayrı konumlanıyor. Veri merkezinde tesislere erişimi yönetmek için çift faktörlü, ağırlık ölçümlü kimlik doğrulama ve biyometrik kontroller uygulanıyor.

Operatör bağımsızlık veri merkezleri için kritik öneme sahiptir.

Star of Bosphorus müşterilerine operatör bağımsız yapısıyla istenilen operatörden hizmet alabilme esnekliği sunuyor ve bu da müşteriye sunulan hizmetin kalitelisini garanti ediyor.

Telekomünikasyon operatörleri, çeşitli şekillerde yönlendirilmiş fiber optik giriş odalarından hizmet alan Star of Bosphorus’un gelişmiş altyapısı sayesinde sistemlerini hızlı bir şekilde kurgulayarak operasyona dahil oluyor.

Star of Bosphorus’ta telekomünikasyon operatörleri için MMR (meet-me-room) alanı hizmeti de sağlanıyor. Telekomünikasyon operatörüne ait ekipmanlar veri merkezinde, kablolar ise binanın ayrı bir noktasında ve paylaşımlı geçiş noktalarında, diğer operatörlerin erişemeyeceği biçimde konumlandırılıyor.

Kanıtlanmış en son soğutma ve güç dağıtım teknolojilerini kullanan Star of Bosphorus Veri Merkezi; ortalama yıllık 1.30 veya daha az PUE sunmamızı sağlayarak en yüksek verimliliğe ulaşacak şekilde tasarlanıyor ve faaliyet gösteriyor. Yenilikçi veri merkezi tasarımımız, pazardaki rakiplerimizin bir adım önünde olmamızı sağlıyor.

Star of Bosphorus Veri Merkezi iki ayrı binada yer alan 4 adet veri merkezi modülü ile ölçeklenebilir bir tasarıma sahiptir. Her bir modül 2 adet veri holü içeriyor; her veri merkezi holü; güç, soğutma, yangın önleme ve fiziki güvenlik sistemleri ile kendi altyapısı dahilinde faaliyet gösteriyor. Bu modüler yapı sayesinde her bir modülün kendi içinde etkin bir şekilde çalışması sağlanıyor ve sınıfının en iyisi donanımların entegre şekilde kullanımı ile maksimum verimlilik garanti ediliyor.

Star of Bosphorus, uygun ortam şartlarında yalnızca freecooling yaparak veri merkezinin soğutma ihtiyacını karşılıyor. Bu da veri merkezleri için oldukça önem arz eden kabinetlerin soğutulması konusunda ciddi oranda enerji tasarrufu sağlıyor.

Bir veri merkezinin sağlayacağı kesintisiz çalışma süresi operasyonların sürekliliğinin sağlanması açısından vazgeçilmezdir. Star of Bosphorus, Uptime Institute tarafından sertifikalandırılmış tasarım ve tesis yetkinlikleri ile benzersiz bir servis düzeyi sağlıyor. Sismik izolasyonlu yapı teknolojisi sayesinde deprem sırasında operasyon sürekliliği garanti altına alınıyor. Tier III tasarım ve tesis sertifikası gerekliliği olarak %99,982 ayakta kalma düzeyi ile rakiplerinden sıyrılıyor.

Veri güvenliğinin kritik hale geldiği günümüzde veri kayıpları, ölçeğine göre şirketlere milyon dolarlar düzeyinde maddi kayıplara mal olabiliyor. Personel sayısından, işletme yönetimi, malzeme kalitesi ve tedarik yönetimine kadar detaycı yaklaşımıyla operasyonel sürekliliği garantileyen Star of Bosphorus, herhangi bir afet ya da elektrik kesintisi gibi acil durumlarda sunduğu kesintisiz hizmetle veri bütünlüğünü koruyarak olası kayıpların önüne geçiyor.

16 MW toplam elektrik gücü; 2 adet harici güç beslemesi, 2N yedekli güç sistemi, harici elektrik kesintilerinde sürekli operasyon için asgari 72 saatlik yakıt depolamayla destekleniyor.

Konum, veri merkezi seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli faktörler arasında yer alıyor.

Star of Bosphorus, İstanbul Anadolu yakasında Tuzla Belediyesi sınırları içinde, şehir merkezine yaklaşık 30 km. mesafede konumlanıyor. Veri merkezinin lokasyonu kolay ulaşım, kesintisiz güç temini ve risklere uzaklık gibi önemli konum kriterleri dikkate alınarak seçildi. Yedekli ulaşıma olanaklı bir konumda olan
Star of Bosphorus, İstanbul Tepeören Elektrik Dağıtım Santrali’ne komşu olmasıyla fiziksel birçok riskten de bağımsız.

Yüksek standartlara sahip bu veri merkezi, sadece deprem değil sel, fırtına gibi olası tüm doğal afetler planlanarak erozyon riski taşımayan, baraj ya da büyük su deposuna yakın olmayan güvenli bir arazi üzerine konumlanmış bulunuyor.

Veri merkezinin sağladığı güvenlik standartları, yasal uyumluluk ve çevre bilinci açısından sunduğu çevre standartları, veri merkezi seçiminde öne çıkan unsurlar arasında yer alıyor.

US Green Building Council tarafından geliştirilen LEED sertifikası yeşil binaları tasarım, inşa, işletme ve süreklilik açısından değerlendiren bir derecelendirme sistemi olarak tüm dünyada kabul görüyor. Daha düşük işletme maliyetine sahip olan LEED sertifikalı binalar, enerji ve su maliyetini yüzde 40’a kadar azaltıyor. Binanın verimliliğini artırmak için LEED kullanmak, yeni işler yaratmak, gelişen teknolojilere yatırım yapmak için ekstra kaynak yaratıyor.

Star of Bosphorus tüm ekipman, ekip ve çevre güvenliğini sağlayan, LEED sertifikalı çevresel sorumluluk sahibi bir veri merkezidir. Doğa ve çevre koruması dikkate alınarak tasarlanan mekanik sistemlerle donatılan Star of Bosphorus, aktif soğutma kullanımında %10’luk azalma ile güç tasarrufu ve karbon ayak izi optimizasyonu sağlarken, aküsüz tasarıma sahip dinamik Dizel Rotary UPS'ler (DRUPS) sayesinde çevreci operasyonlara imza atıyor.

Star Of Bosphorus Datacenter Video
Star Of Bosphorus Datacenter Video
Star Of Bosphorus Datacenter Video
Star Of Bosphorus Datacenter Video
Star Of Bosphorus Datacenter Video
Star Of Bosphorus Datacenter Video
Star Of Bosphorus Datacenter Video
Star of Bosphorus Datacenter
Eski Ankara Asfaltı, Hidayet Sk. No:1
Tuzla / İstanbul
TOP